Antikalar E-posta Listesi

Türk Sanat Piyasasından haberdar olmak için, en güncel müzayedeleri takip etmek için lütfen eposta listemize üye olun.

         

123 Street Avenue, City Town, 99999

(123) 555-6789

email@address.com

 

You can set your address, phone number, email and site description in the settings tab.
Link to read me page with more information.

Tokmak

Osmanlı Kapı Tokmağı

İslam Mafyası Manisa´da... Muradiye Camiinin ejder başlı kapı tokmaklarından biri çalınınca, ötekisi Manisa Müzesinde koruma altına alındı. 1585´de iki ayrı parça bronz döküm olarak yapılmış Osmanlı kapı tokmağının ortası şişkindir. Üst tarafı rumi motiflidir. Çarkı felek motifi ile altı parçaya bölünmüştür. Ejderin çenesi, dişleri, gözleri, kulakları ve kıvrık burnu açık bir biçimde işlenmiştir.

 

 

 

 

 

 

İslam Mafyasının Bilinen Marifetleri

Bursa Osmanlı Evi Osmanlı tombak kandilleri çalındı. Sadberg Hanım Müzesi yetkililerince Londra´da saptandıktan sonra Türkiye´ye geri getirtildi. Amasya Kitaplığı: El yazması Kuranlar çalındı. Bir bölümü Londra´dan geri getirildi.
Rodos Türk Vakfı: El yazması Kuranlar çalındı. Bir gazetecinin saptaması sonucunda Londra´dan geri getirilip Vakıf yöneticilerine teslim edildi. Kılıç Ali Paşa Camii: Mimar Sinan´ın 1580´de yaptığı ve çok değerli 17. yüzyıl İznik çinileriyle kaplı camiden 40 adet çini çalındı. (Bak: Antik&Dekor 28. sayı) Mihrabın sol ve sağ yanındaki çiniler kırılarak ve sökülerek kaçırıldı. Adana Ulu Cami: Kütahya çinileri kırılarak çalındı.
Rüstem Paşa Camii: Eminönü´ndeki tarihsel cami eski tarihlerde ve ayrıca son 4 yıldaki onarımı sırasında soyulan çinilerinin yerine rasgele çiniler konuldu. Bazıları bir Türk özel koleksiyoncu tarafından saptanarak Türkiye´ye geri getirildi. Atik Valide Camii: 1583 yılında Mimar Sinan`ın yaptığı caminin en güzel ve en renkli iznik çinileri onarım sırasında çalındı. Yeni Camii - Teşvikiye Camii Şehzadepaşa Camii: Bu camilerin çinileri de İslam Sanatı Mafyası´nın soygunundan kurtulamadı. Takkeci İbrahim Camii: Çok değerli iki tarihsel şamdanı çalındı. Fatih Zeyrek Camii: Çok değerli eski halılar çalındı.

İslam Mafyasının Çifte Soygunu

Mali Şube´nin bildirdiğine göre Üsküdar Selami Ali Mahallesi´ndeki Devati´nin Türbesi ile Beyoğlu Kadirler Yokuşu´ndaki Hacı Piri Efendi Camii´nden değerli eserler çalındı.
Yapılan incelemede Islam Eserleri mafyasının bu kez iki kutsal binadan yedi adet tarihsel yazı, dört şamdan ve bir kabe örtüsü çaldıkları saptandı.