Antikalar E-posta Listesi

Türk Sanat Piyasasından haberdar olmak için, en güncel müzayedeleri takip etmek için lütfen eposta listemize üye olun.

         

123 Street Avenue, City Town, 99999

(123) 555-6789

email@address.com

 

You can set your address, phone number, email and site description in the settings tab.
Link to read me page with more information.

Ekspertiz

Ücretsiz Ekspertiz

Eski eşyalarımız ANTİKA olsaydı, bit pazarına nur yağardı" sözü yeni bir yüzyılla birlikte değişti. Antika yani "talebi olan eski eser" eski eşyalar arasından çıkar. Nice keşfedilmemiş antika, köşe bucakta veya sandık dibinde keşfedilmeyi bekliyor. Bekledikçe değerine değer katıyor.

Tozlu tavanarasına attığınız bir tablo, rengi kararmış gümüş bir şamdan, bir köşede unutulmuş bir vazo, bodruma yakıştırdığınız bir koltuk bir şifonyer, kutusunda unuttuğunuz bir mücevher, büyükannenizin çeyiz sandığı gibi her evde bulunabilecek ata yadigari bu eşyalarınızı ya eskiciye verip, daha sonra müzayede salonlarında yüzbin dolarlarla alıcı bulduğunu görüp üzüleceksiniz veya 25 yıllık birikiminin ışığında yolunuzu aydınlatacak olan Antik A.Ş'nin ÜCRETSİZ EKSPERTİZ hizmetindenyararlanacaksınız. Eşyalarınızı Antik Palace'a götüreceksiniz veya resmini göndereceksiniz, uzman bir ekip tarafından titizlikle incelenecek olan eşyanız hakkında bilgiler size kısa sürede verilecek ama siz bir ücret ödemeyeceksiniz. Yani Antik Palace milyarlar değerinde olabilecek eşyalarınıza "ücretsiz ekspertiz hizmetleri" ile değer biçecek. İsterseniz sizi bilgilendirecek, yönlendirecek yine hiçbir ücret talep etmeyecek. Arzu ederseniz, eşyalarınızı gözalıcı diğer eserlerle birlikte sergileyecek, en seçkin müzayedelerde değerinden alıcı bulması için yine yanınızda yer alacak.

Sıkça Sorulan Sorular


Antika ve tablolarımızı nasıl değerlendirebiliriz?

Antik Palace bünyesinde bulunan Antik A.Ş. tarafından eşyalarınızın değeri ücretsiz olarak tespit edilmektedir. Eşyalarınızı Pazar hariç her gün 10.00-18.00 arası Süleyman Seba Cad. (Spor) Talim Yeri Sok . Antik Palace adresine getirebilirsiniz.Değer tesbiti yapılan eşyalarınızı isterseniz müzayedeye koyabilir , isterseniz satış bölümlerimizde bırakabilirsiniz.İsterseniz değerini öğrenip onları korumak için yeniden evinize götürebilirsiniz.


Elimde bulunan antika değerli mi ?

Bu soru ile sık karşılaşıyoruz. Antikanın değerli olabilmesi için geçmişin sanat özelliğini taşıması 100 yıla yakın bir eskilik, nadirlik ve eserin iyi durumda bulunması antikanın değerini arttıran özelliklerdir. Günümüzde daha yakın zamanlarda yapılmış, sanat özelliği taşıyan bazı objeler ve tablolar da antika kapsamına girmektedir. Yukarıdaki özellikleri taşıyan bir eşya "eser" sınıfına girmektedir.

 

Ailemden kalma bir Kur'anı-ı Kerim kaç liradır?

Kur'an-ı Kerim'in yüksek değer taşıması yazıyı yazan hattatın önemine, tezhibin güzelliğine, kitabın cildine ve eserin iyi korunmuş olmasına bağlıdır.


Kur'an-ı Kerim ve el yazması eserler alıp satmak kanunen yasak mıdır?

Hayır. Çalıntı olmaması şartıyla her türlü elyazması eserin (Kur'an-ı Kerim, hat levhalar) yurt içinde alım satımı serbesttir. Zaman zaman medyada karşılaştığımız kaçakçılık haberleri eserlerin çalınmış olmaları ve yurt dışına gizlice çıkarılmak istenmelerinden kaynaklanmaktadır. Bu tip eserleri müzayedelerde açık artırma ile satabileceğini gibi sahaflarda da değerlendirebilirsiniz.


Elimdeki eserin fotoğrafını göndererek bilgi alabilir miyim?

İnternet veya posta aracılığıyla göndereceğiniz fotoğraflara bakarak eseriniz için bir ön değerlendirme yapabilmekteyiz. Ön değerlendirmeden iyi bir netice çıktığı takdirde, eserin kendisini mutlaka görmemiz gerekmektedir.


Arkeolojik eserler alıyor musunuz?

Kültür ve tabiat varlıklarını Koruma Yasasına göre Türkiye'de arkeolojik eserlerin alım ve satımı sadece koleksiyonerlik belgesi bulunan kimseler için serbesttir. Bu eserlerin yurt dışına çıkarılması kanunen yasaktır. Elinize tesadüfen böyle bir eser geçtiği takdirde bulunduğunuz şehirdeki arkeoloji müzesine çekinmeden müracaat edebilirsiniz. Arkeolojik eserlerin koleksiyonunun yapmak isterseniz, müzeden alınan müsaade ile koleksiyonculuk belgesi çıkarttırarak bu tip eserler toplayabilirsiniz. Bu tip koleksiyonlar, ilgili müzenin kontrolüne tabidir. Bakınız: Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu

 

Müzayedeye eser vermek için ne yapmalıyım?

Öncelikle müzayede kuruluşuna eserinizin ekspertizini (değer biçme) yaptırmalısınız. Eserin değeri konusunda karşılıklı anlaşmaya vardıktan sonra eserinizi gerekli araştırmaların ve katalog çalışmaların yapılabilmesi için müzayede kuruluşuna teslim emeniz gerekmektedir. Eser, sigortalı olarak teslim alındığı için eserin zarar görmesi veya çalınması konusunda zararınızın karşılanması da garanti altına alınmaktadır. Bu konuda daha detaylı bilgi almak için 0212-236 24 60 numaralı telefonu arayabilirsiniz.


Müzayedede eşyam satılmazsa herhangi bir şey ödemem gerekiyor mu?

Hayır. Müzayedede belirlenen fiyata alıcı çıkmadığı takdirde, sigorta bedeli dahil, eser sahibinden hiçbir ücret talep edilmez.

 

Sattığım eşyalar için vergi ödemem gerekiyor mu?

Ticari amaçla yapılmadığı takdirde, elinizde bulunan eşyaları sattığınız zaman vergi ödemezsiniz.

 

Elimdeki eseri müzayedeyi beklemeden hemen satıp paramı alabilir miyim?

Antik Palace'da bulunan Vip Antik Ltd. Şirketi böyle bir hizmeti gerçekleştiriyor. Daha geniş bilgi için 0121-236 24 63'ü arayın

 

Yabancı bir ressama ait tablonun değerini nasıl öğrenebilirim?

Antik A.Ş:'nin arşivlerinde ve bilgisayarlarında her hafta yenilenen dünya fiyatlarıyla onbinlerce sanatçının eserleri hakkında bilgi yer almakta. Eğer tablonuz imzalı ise son yıllardaki değerini öğrenmek çok kolay. Yabancı tabloların ekspertiz hizmeti ise Antik A.Ş.'nin zaman zaman yurt dışından davet ettiği resim uzmanlarınca yapılmaktadır.

 

Türkiye antika piyasasında en çok rağbet gören eserler nelerdir?

Türk ve oryantalist ressamların tabloları, Osmanlı dönemine ait gümüşler, Fransız gümüşleri, mineli Rus gümüşleri, Sevres porselenleri, oryantalist porselen figürler, Fransız ve İngiliz mobilyaları, Beykoz işi cam objeler, el yazması eserler, Tophane objeler, nadide Türk ve Kafkas halıları, işlemeler, Osmanlı mücevherleri, Edirne işi mobilyalar...

 

Müzayede kataloglarını nasıl edinebilirim?

Müzayede katalogları abonelik sistemi ile adresinize gönderilebiliyor. Ayrıca, katalog aboneleri müzayede sonrasında satış sonuçlarını da edinebilmekteler.