Antikalar E-posta Listesi

Türk Sanat Piyasasından haberdar olmak için, en güncel müzayedeleri takip etmek için lütfen eposta listemize üye olun.

         

123 Street Avenue, City Town, 99999

(123) 555-6789

email@address.com

 

You can set your address, phone number, email and site description in the settings tab.
Link to read me page with more information.

Mozaik

Antandros Antik Kenti`nden Sökülen Mozaik Bölüm

mozaik1.jpg

alıkesir ili Edremit ilçesi, Altınoluk beldesi Antandros antik kentinde bulunan mozaik tabanın bir bölümünün 1999 yılı içinde gerçekleşen kaçak kazı sırasında yerinden sökülerek çalındığı tesbit edilmiştir. Mozaik parça Roma dönemi M.S. 1. yüzyıla tarihleniyor. 10 cm. kalınlığında, iri kiremit parça katkılı, pembe renkli Horasan harç üzerine 2 cm. kalınlığında alçı kullanılarak, 1x1,4 cm. boyutlarında mozaiklerle desenlerin oluşturulduğu mozaik taban beyaz, lacivert, mavi, kiremit rengi ve sarı renkli parçalarla bir araya getirilen geometrik desenlidir.


Bu eser hakkında bilgi sahibi olanların başvurabilecekleri yer : 
Anıtlar ve Müzeler Genel Müdürlüğü 312-310 4960

Roma Villasının Salonundaki Taban Mozaiği

Gaziantep`in Nizip ilçesi, Belkıs Köyünde bulunan Zeugma antik kentinde 1992 yılında Gaziantep Müze Müdürlüğü`nce kazı yapılarak bulunan ve koruma altına alınarak ziyarete açılmış olan Roma Villasının salonundaki üzüm ve şarap tanrısı Dionisos ve karısı Ariadne`nin düğününü betimleyen taban mozaiğinin 2/3´ü çalınmıştır. Roma dönemine ait M.S. II. yüzyıl sonu-III. yüzyıl başına tarihlenen, mozaik panonun eksik bölümünün kompozisyon alanının eni 1.45m., uzunluğu 3.25 m. Fotoğraftan da anlaşılacağı üzere, dış kenardan içe doğru saç örgüsü ve dalga motifli bordürlerin sınırladığı alan içinde yer alan 10 adet figürden soldan itibaren ilk 6 adeti çalınmıştır.
Çalınan figürler soldan sağa doğru;
A. Tahmini 1. Grup.
1. Önde, üstü çıplak bir kadın figürü (Menad), belden aşağısı bol kumaş kitlelerinden oluşan uzun elbiseli. Başını sağa çevirmiş, sola doğru oturur vaziyette. Kumaş kıvrımlarını kavramış sağ elini başının üzerine kaldırmış. Sol elinde uzun saplı bir meşale tutmakta ve dinlenme pozisyonunda.
2. Menad figürünün arkasında, üzerinde içki kapları bulunan masanın gerisinde, vücudunun üst tarafı çıplak ve sağ elindeki kaseden içki içen bir erkek figürü.
3. Bu ikilinin sağında, sağ ayağı geride ve sağa yürür vaziyette, sağ kolu dirsekten itibaren ve vücudunun ön tarafı tahripli, kolsuz ve uzun, bol kıvrımlı bir elbise giymiş bir kadın figürü.
Kompozisyon alanını dikine boydan boya kesen tamirli bölümden sonra;
B. Tahmini 2.Grup.
4.Tahtta oturur vaziyette, solda zengin kıvrımlı kumaş kitlelerine sahip uzun elbiseli, sola dönük oturur vaziyetteki Ariadne`nin elbisesinde ışık-gölge oyunları belirtilmiş.
5. Sağda yanında, Pompei tarzında ve üzerinde büyük bir kase duran üç ayaklı bir sehpanın gerisinde, vücudunun çıplak olan üst kısmı, dalgalanan kumaş kıvrımlarıyla sarılmış, başının arkasında hare gibi bir kumaş parçası bulunan ve sağ elini Ariadne`nin omuzuna atmış, sol elinde ise bir kase tutan tanrı Dionisos figürü.
6. Dionisos`un oturduğu tahtın büyük ve kalın süslü ayağının sağ tarafında. Dionisos`a doğru yürüyen ve sağ elinde içki kasesi tutan çıplak Eros figürü.


Bu eser hakkında bilgi sahibi olanların başvurabilecekleri yer : 
Anıtlar ve Müzeler Genel Müdürlüğü 312-310 4960

Kayıp Tanrıça Tykhe Bulundu

Geçen sayımızda haberini verdiğimiz, bir yıl kadar önce Uşak`ın Banaz ilçesi, Ahat köyünde arkeologların kurtarma kazısında bulmalarından ve jandarmaya emanet etmelerinden beş gün sonra çalınan "kader tanrıçası Tykhe" mozaiği bulundu. Emniyet Müdürlüğü Mali Şube dedektiflerince İstanbul`da ele geçirilen tanrıça mozaiğinin çıkarılması sırasında ve daha sonra sık sık yer değiştirdiği için zarar gördüğü belirtiliyor. Parça daha sonra eksik olduğu bütüne eklenerek Uşak Müzesi`nde sergilenecek.