Antikalar E-posta Listesi

Türk Sanat Piyasasından haberdar olmak için, en güncel müzayedeleri takip etmek için lütfen eposta listemize üye olun.

         

123 Street Avenue, City Town, 99999

(123) 555-6789

email@address.com

 

You can set your address, phone number, email and site description in the settings tab.
Link to read me page with more information.

Kemik

Bız (Kemik) - 4 Temmuz 2012

Bulunduğu Yer :Kırklareli Müzesi Müdürlüğü

Bildirim Tarihi :4 Temmuz 2012

Boyut :8.1x0.7x0.4 cm.

Karacanın uzun kemiği üzerinde özenle biçimlendirilmiş bız. İlik kanalının içinde sünger doku tümü ile temizlenmiş. Tıkız doku, kemiğin uzunlamasına düzenli olarak inceltilerek sivri ve uzun uç oluşturulmuş. Yüzeyler, özenle düzeltilip parlak olarak açkılanmış. Arka ucu eksik.

 

Bız

Bulunduğu Yer :Kırklareli Müzesi Müdürlüğü

Boyut :8.8x1.6x1.4 cm.

Materyal :Kemik

Koyun ya da keçinin uzun kemiği üzerinde özenle biçimlendirilmiş bız. İlik kanalının içinde sünger doku tümü ile temizlenmiş; Tıkız doku, kemiğin uzunlamasına düzenli olarak inceltilerek sivri ve uzun uç oluşturulmuş. Yüzeyler özenle düzletilip parlak olarak açkılanmış. Arka ucu eksik.

 

Gerdançe

Bulunduğu Yer :Kırklareli Müzesi Müdürlüğü

Boyut :2.2x0.9x0.5 cm.

Materyal :Kemik

Bir hayvanın uzun kemiğinden özenle biçimlendirilmiş askılıklı gerdançe. Askılık ucuna doğru hafif daralan ve dar kenarları yuvarlatılmış dikdörtgen biçimli. Kemiğin sünger dokusu tümü ile alınmış ve yüzeyi çok özenle düzeltilip açkılanmış. Dar uca, tek bir taraftan çalışılarak geniş bir delik açılmış.

 

Bız (Kemik)

Bulunduğu Yer :Kırklareli Müzesi Müdürlüğü

Boyut :8.3x1.7x0.7 cm.

 

 

 

 

Bız (Kemik)Bulunduğu Yer :

Kırklareli Müzesi Müdürlüğü

Boyut :Gen: 1.3 cm.

Orta boy bir hayvanın uzun kemiğinden özenle biçimlendirilmiş bız. İlik kanalının içi, dokuyu giderecek şekilde özenle düzletilmiş; uç tüm yüzeylerin inceltilmesi ile sivriltilmiş. Tüm yüzeyler özenle açkılanmış. Arka bitimi eksik.

 

Spatül (Kemik)

Bulunduğu Yer :Kırklareli Müzesi Müdürlüğü

Boyut :19.8x2.8x0.7 cm.

Büyük bir hayvanın kaburga kemiğinden özenle biçimlendirilmiş spatül. Alet kemiğin doğal biçim ve eğimi korunarak yapılmış; arka ucu hafif yuvarlatılarak düzeltilmiş; ön kısmı uca doğru hafif inceltilerek yuvarlatılmış. Aletin uç kısmının bir yanı dış bükey yüzeye sürtülerek kullanıldığını gösterecek gibi hafif façetalanmış; aynı kenarda da aletin gövdesine yayılan sürte parlaklığı belirgin. Yüzeyler kemiğin doğal biçimi korunarak parlatılmış. Arka uca yakın kısmı üç parçadan yapıştırılarak tümlenmiş, küçük bir parçası eksik; gövde boyunca orta kısımda çatlağı var.

 

Harran Höyük

Bulunduğu Yer :Ağırşak

Materyal :

Kemik

Çapı:2.8cm - Delik çapı:0.4cm - Yükseklik:0.8cm
Dairesel tabanlı, basık kesik konik biçimde, üzerine daire şeklinde iç içe 9 adet süslenmeyle bezenmiş delik boyunca ve tabana yakın kısmında iki ince yivle tekrar bezenmiş, işçilik çok ince.